كليه اطلاعات عمومي
اطلاعات مفيد و عمومي


۹ روز تا حقيقت-قتل عمد : در نيمه دوم دهه ۷۰ ، در دادسراي يكي از شهرستان هاي اطراف تهران مشغول كار بودم . روز شلوغي بود و شاكي ها و متشاكي هاي بسياري به شعبه مراجعه كرده بودند و هر كدام به نوعي براي دفاع از حق خود تلاش مي‌كردند. به پرونده هاي با موضوعات مختلف رسيدگي كرده بودم .

نوبت به پرونده اي رسيد كه در آن شكايت مرد حدود ۶۵ ساله مبني بر قتل پسرش مطرح شده بود ؛ يك شاكي و ۱۷ نفر متهم .

۹ روز تا حقيقت-قتل عمد ، شكايت شاكي

در اظهارات شاكي آمده بود كه وي از ۱۷ نفر به سبب قتل پسرش با استفاده از سرم سيانور ، در يك مهماني خانوادگي شكايت دارد . نكته قابل توجه در اين پرونده ، زمان شكايت بود چون اين فرد ۶ ماه پس از فوت فرزندش اقدام به شكايت كرده بود . گذشت زمان كار تحقيق را سخت مي‌كرد .

چون نمي دانستم از كجا بايد شروع كرد ؛ مقتول دفن شده بود و ۶ ماه از زمان دفع مي‌گذشت ، صحنه جرمي وجود نداشت ، افراد از از آن فضاي اوليه ها و حال و هواي شب حادثه خارج شده بودند و به طور طبيعي روحيه اي ديگر داشتند . گذشته از اينها ، اصلا نمي‌دانستم كه موضوع واقعا قتل است يا اينكه خودكشي است .

 

۹ روز تا حقيقت-قتل عمد ، اثرات سم سيانور،خودكشي يا قتل؟

اولين دليل اين شك هم اين بود كه سيانور سمي است كه سريع اثر مي كند و اغلب براي خودكشي از آن استفاده مي شود ؛ بنابراين تصميم گرفتم اول تكليف خود را با اين موضوع روشن كنم ، قتل يا خودكشي و پس از آن به تحقيق در خصوص قضيه بپردازم.

در پرونده ذكر شده بود كه مقتول در كارخانه توليد لوازم چيني – بهداشتي ساختماني كار مي كرده است . بنابراين اين ظن وجود داشت كه آيا مواد شيميايي ديگري هم هست كه اثر سيانور را داشته باشد . به همين دليل از پزشكي قانوني استعلام شد كه پاسخ پزشكي اين بود، هيچ ماده شيميايي اثر سيانور را ندارد و علت اصلي فوت متوفي بر اساس نظريه اوليه پزشكي قانوني مسموميت بر اثر سم سيانور به همراه شيره ترياك بوده است .

 

۹ روز تا حقيقت-قتل عمد ، ابهامات و سوالات

ابهامات و سوال هاي فراواني وجود داشت ؛ با توجه به اينكه مواد مخدر را به صورت پنهاني مصرف مي‌كنند ، آيا خود متوفي سيانور را همراه با شيره ترياك مصرف كرده ؟ آيا به اجبار به او شيرترياك مخلوط با سيانور را خورانده اند ؟ متوفي با چه كساني مواد مخدر مصرف مي كرده است؟ چه كسي با چه انگيزه اي مبادرت به قتل وي نموده است ؟آيا اصلا دليل و انگيزه‌اي براي به قتل رساندن او وجود داشته است؟

اين سوال ها كه در ذهنم نقش مي بستند موجب مي شدند كه تصور خودكشي متوفي در ذهنم رنگ ببازد. اگر كسي بخواهد خود كشي كند چه دليلي وجود دارد كه سيانور را با شيره ترياك مصرف كند؟ آيا شيره ترياك پوششي براي سم سيانور بوده است ؟آيا….؟

 

۹ روز تا حقيقت-قتل عمد ، همسر متوفي جزو مظنونين

 

مذاكرات با رئيس آگاهي شهرستان شروع شد . براي اينكه به يقين برسم كه موضوع قتل است يا خودكشي ، فرض را بر قتل گذاشتم ، با اين تفكر كه اگر در فرض قتل به نتيجه نرسيديم حتما خودكشي بوده است . در بين اسامي ۱۷ نفري كه توسط پدر متوفي اعلام شده بود نام همسر متوفي نيز وجود داشت ؛ ضمن اينكه پدر متوفي اعلام كرده بود كه ارتباط خوبي با عروسش و خانواده وي نداشته است و اين موضوع ظن ديگري را به وجود مي‌آورد كه آيا نام همسر متوفي را به دليل انتقام‌جويي آورده اند يا واقعا و مظنون بوده اند.

 

۹ روز تا حقيقت-قتل عمد ، آخرين نفر همراه متوفي

پس از تفحص و تفكر بسيار در خصوص موضوع به اين نتيجه رسيدم كه بر فرض قتل ،همسر متوفي مي‌تواند اولين مظنون باشد . زيرا با توجه بر اثر سريع سيانور اگر كسي اين سم را به متوفي داده باشد، بايد آخرين شخصي باشد كه با وي بوده است و بر اساس گزارش هاي به دست آمده ، آخرين نفري كه همراه متوفي بوده است همسر وي بوده است . دليل ديگري كه براي شك و ظن نسبت به همسر متوفي وجود داشت ، دليلي بر اساس جرم شناسي كيفري بود.

 

۹ روز تا حقيقت-قتل عمد ، سم اسلحه زنان

سم اسلحه زنانه است و بيشتر قاتلاني كه با سم مقتول خود را به قتل مي رسانند از قشر زنان جامعه هستند. دليل سوم اينكه در تاريخ بخصوص تاريخ اسلام ، ائمه اي كه با سم به شهادت رسيده اند يا به طور مستقيم توسط همسرانشان مسموم شده اند و يا نقشه و فكر ،زنانه بوده است.

اين سه دليل ، شك و ظن به همسر متوفي بوده را تقويت مي‌كرد . از طرف ديگر چون اين زن شخصي ظاهر الصلاح و مدرس بود ، ظن قاتل بودن وي كمرنگ ميشد . براي رسيدن به نتيجه قطعي در خصوص اينكه همسر متوفي مي تواند قاتل باشد يا نه ، دستور شنود تلفن منزل پدر و مادر همسر متوفي كه وي نزد آنان زندگي مي‌كرد ، صادر شد و تحقيق هاي پليسي و كارشناسي آغاز گرديد.

 

۲۴ ساعت پس از شنود
۲۴ ساعت پس از شنود تلفني مشخص شد مردي كه نام وي در فهرست ۱۷ نفره مضمون اين وجود داشت ، با همسر متوفي ارتباطي بسيار نزديك دارد . اما در مكالمات تلفني آنها هيچ صحبتي در خصوص قتل يا مرگ متوفي به ميان نمي‌آيد. تنها موضوع قابل توجه اين بود كه همسر متوفي از اين مرد مي خواست كه با تلفن طبقه بالا تماس بگيرد؛ پس اين ساختمان بيش از يك خط تلفن ثابت داشت .

روز دوم
دستور استعلام مبني بر اينكه منزل والدين همسر، همسر متوفي چند خط تلفن ثابت دارد، صادر شد را مشخص گرديد كه سه خط تلفن ثابت در اين منزل وجود دارد. بنابراين دستور قضايي شنود ساير خطوط نيز صادر شد.

روز سوم

با شنود ساير تلفن هاي خانه مشخص شد كه ارتباط بين همسر متوفي و آن مرد بسيار نزديك تر از دوستي خانوادگي است.

روز چهارم

دستور احضار همسرم متوفي به اداره آگاهي براي پاسخ به چند سوال و توضيح پاره اي از موارد صادر گرديد .

روز پنجم

همسرمتوفي در اداره آگاهي بود و چند ساعتي را بلاتكليف، پشت در اتاق رئيس آگاهي معطل ماند . سپس از بين سال‌هايي پرسيدند و پاسخ‌هايي شنيده شد. پس از آن به زن اجازه ي خارج شدن از آگاهي داده شد . نكته جالب توجه اين بود كه به محض رسيدن همسر متوفي به منزل، مرد (مضنون دوم ) با وي تماس گرفت . پريشاني و اضطراب بيش از حد در لحن صداي مرد مشخص بود و با نگراني سوال هايي از زن در مورد دليل احضار وي به آگاهي پرسيد .

حالا ديگر ظن به اينكه موضوع پرونده قتل است و فراتر از آن ، همسر متوفي قاتل است ، پررنگ‌تر و محتمل تر مي شد ؛ اما هنوز اين دليل قطعي وجود داشت نه يقين . بنابراين دستور احضار مرد مظنون به آگاهي صادر شد.

روز ششم

مرد به آگاهي آمد و همان گونه كه با همسر متوفي برخورد شده بود ، با او نيز رفتار شد و پس از چند سوال و جواب از آگاهي خارج شد . مرد پس از خروج از آگاهي، با همسر متوفي تماس گرفت. اين بار زن با اضطراب و پريشاني و لحن شديد پرسيد : كجايي ؟ چه شد؟ در مورد مرگ امير چيزي پرسيدند؟ به كسي مشكوك هستند ؟ فكر مي‌كنند موضوع قتل است ؟ و…؟ و در لحظه آخر سوالي پرسيد كه پرده از تمام ابهام ها برداشت و تمام ترديدها را به يقين تبديل كرد : فهميده‌اند كه امير را ما كشته ايم ؟

با اينكه در مورد وقوع قطع به يقين رسيده بودند اما مهمتر از آن اثبات قتل و ارائه دلايل قطعي براي معرفي قاتل يا قاتلان بود.براي اثبات موضوع بايد طوري عمل مي‌كردم كه زحمات شبانه‌روزي گروه تحقيق به هدر نرود.

روز هفتم

همسر متوفي را تلفني به دادگاه احضار كردم و خودم سوال هاي دقيق‌تري از او پرسيدم و فرضيه خود را كه با همكاري گروه تحقيق با رسيده بوديم ، بسيار سر بسته مطرح كردم .

براي مشاهده ادامه خبر به منبع آن مراجعه كنيد 

منبع خبر : http://www.hdg-law.ir/9-%d8%b1%d9%88%d8%b2-%d8%aa%d8%a7-%d8%ad%d9%82%db%8c%d9%82%d8%aa-%d9%82%d8%aa%d9%84-%d8%b9%d9%85%d8%af/

 

در صورتي كه در مورد اين مطلب هرگونه سوالي داريد ، وكلاي موسسه حقوقي حامي دادگستر ساعد ، آماده ي پاسخگويي به شما هستند ، لطفا با ما تماس بگيريد.

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ ] [ ۱۰:۲۳:۴۷ ] [ علي ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

برترين مطالب از بهترين وب سايت ها
نويسندگان
لینک دوستان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 2
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 3
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب