كليه اطلاعات عمومي
اطلاعات مفيد و عمومي

آيا قدرالسهم شهرداري درست است يا خير؟

جواب
۱٫ ابتدائا براي اينكه در اقدامات بعدي بر روي ملك خود با مشكلي مواجه نگرديد نسبت به سند دار نمودن آن اقدام نماييد.
۲٫ اخذ قدرالسهم تفكيك صرفا بر روي اراضي داراي سند قانوني است.
۳٫سقف تملك رايگان ۷۵/ ۴۵ درصد هست با خيابان ها، نه اينكه علاوه بر خيابان كشي ۴۳ درصد هم دريافت كنند. لذا ادعاي شهرداري در تملك مازاد بر ۴۳ درصد در تفكيك خلاف قانون و جرم موضوع ماده ۶۰۰ قانون مجازات اسلامي است.
۴٫ ضمنا شما مي توانيد به همان ۴۳ درصد نيز در ديوان عدالت اداري اعتراض كنيد.
۵٫ در صورت امتناع شهرداري از تفكيك بايد عليه شهرداري در دادگاه عمومي طرح دعوي نماييد (صراحت ماده ۱۰۱ قانون شهرداري).

 

در صورت سوال در مورد اين موضوع و مشاوره حقوقي با ما در تماس باشيد.

 

سوال و جواب شهردادي

ملكي درحال ساخت و ساز غير مجاز (ديواركشي) و احداث سوله بوده علي رغم اخطارهاي كنترل نظارت شهرداري به احداث سوله مبادرت نمود و درنهايت عوامل كنترل نظارت به ملك مراجعه و نسبت به جمع آوري اسباب و ادوات ساخت و ساز غير مجاز اقدام نمودند كه با ممانعت مالك در خيابان (سدكردن راه) مجددا تمامي اسباب و ادوات ساخت و ساز غير مجاز ( پروفيل ۶ متري و موتور برق) به ضرب زور پس گرفتند.

حال مالك شكايت نموده كه ورود به ملك غير قانوني و بدون داشتن حكم بوده است؟

آيا كنترل نظارت شهرداري بايد براي اين چنين ملك هايي كه با تغيير كاربري و بدون اخذ مجوز اقدام به ساخت و ساز غيرمجاز مي نمايد طبق قوانين ماده ۱۰۰ از تخلفات ساختماني جلوگيري نمايند؟ كنترل ساختماني چگونه بايد از خود در دادگاه صالحه دفاع كند؟

 

مشاوره حقوقي ساخت و ساز غير مجاز

مشاوره حقوقي

 

 

جواب
به استناد ماده صد و تبصره يك آن هنگام عمليات ساختماني خلاف ضوابط (بدون پروانه يا بر خلاف مفاد پروانه) شهرداري مكلف به پيشگيري و جلوگيري است. لذا تكليف و وظيفه ي قانوني براي شهرداري پيش بيني شده و جلوگيري امري واجب است.
مقدمه واجب نيز واجب است.

مسلما ورود به ملك جهت انجام تكليف و وظيفه جلوگيري از تلفات ساخت، مقدمه واجب است لذا مورد تجويز قانونگذار مي باشد، بر اين اساس ورود به ملك چه محصور و چه غير محصور هنگام عمليات ساختماني و قبل از اتمام آن و استقرار در آن داراي مجوز قانوني است. دلالت ملازمه نيز چنين چيزي را اقتضا دارد. به همين علت در برخي شهرها دادستان ها اذن ورود به ملك با همين قيود را طي بخشنامه به شهرداري اعلام مي نمايد.

از سوي ديگر با توجه به قرائن و امارات موجود مأمورين در راستاي تكليف قانوني تبيين شده اقدام نموده و فاقدسوء نيت مجرمانه بوده اند و با عنايت به موارد تبيين شده موضوع داراي ترديد در تحقق اركان و شروط بزه است كه محل جريان قاعده درأ و ماده ۱۲۰ قانون مجازات اسلامي سال ۱۳۹۲٫

 

در صورت مشاوره حقوقي در مورد اين مطلب با موسسه حقوقي حامي داگستر ساعد در تماس باشيد .

 

شخصي در حريم خيابان ديوار كشيده است:
اولا آيا موضوع در صلاحيت كميسيون است؟
ثانيا ديواركشي قديمي است. آيا دفاع موجه است كه شخص مي گويد ديوار را بجاي ديوار قديمي ساخته يعني در واقع ديوار قبلي را بازسازي كرده است؟ (نكته اينكه همجواران هم در همان راستا ديواركشي دارند)

 

 

 

جواب
۱٫ صرف نظر از اختلافي كه نسبت به شمول صلاحيت كميسيون ماده صد راجع به ديوار كشي وجود دارد اما ديوار كشي اي كه داراي تجاوز به معبر باشد مستند به عموم و اطلاق تبصره ۶ ماده ۱۰۰ قانون شهرداري و تفسيرغايي اين ماده راجع به مقابله با تجاوز به معبر، شهرداري مكلف است كه پرونده امر را به كميسيون ماده صد ارسال نمايد. لذا كميسيون صالح به رسيدگي موضوع مانحن فيه است.

 

مشاوره حقوقي در كميسيون ماده ۱۰۰ شهرداري با ما در تماس باشيد.

 

۲٫ تخلف همجواران توجيه كننده تخلف و تجاوز شخص نيست ضمنا تجديد بنا نيز نياز به اخذ مجوز و رعايت بر اصلاحي دارد؛ عبارت «نوسازي» در صدر تبصره ۶ ماده صد گوياست و دلالت كافي بر موضوع دارد.
قابل ذكر است كه ادعاي جبران خسارت ميزان عقب نشيني موضوع علي حده اي است كه نياز به طرح دعواي مجزي در دادگاه عمومي حقوقي دارد (مستند به راي وحدت رويه ۷۴۷ هيات عمومي ديوان عالي كشور).

 

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۴ خرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۸:۴۰:۳۸ ] [ علي ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

برترين مطالب از بهترين وب سايت ها
نويسندگان
لینک دوستان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 0
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب