كليه اطلاعات عمومي
اطلاعات مفيد و عمومي

حفظ اموال موكل:

وكيل امين موكل است زيرا موكل با اذن و اختيار خود به موجب قرارداد وكالت مال يا اموال خود را به او سپرده است. بنابراين اصل بر عدم مسئوليت وكيل است. لذا اگر مال مورد وكالت در نزد او تلف يا ناقص يا معيوب شود وي ضامن نيست مگر آنكه تقصير نموده باشد. هر جا بر اثر تقصير وكيل خسارتي به موكل وارد شود وي ضامن آن مي باشد.

 

در اين باره ماده ۶۶۶ قانون مدني مقرر ميدارد: هرگاه از تقصير وكيل خسارتي به موكل متوجه شود كه عرفا وكيل مسبب آن محسوب مي گردد مسئول خواهد بود.در صورتي كه وكيل در انجام موضوع وكالت تقصير نمايد وكالت منفسخ نميشود  و او تنها ضامن خسارات وارده به موكل مي باشد.

 

رعايت مصلحت و غبطه موكل:

وكيل متعهد است در انجام وكالت ، مصلحت و غبطه موكل را رعايت نمايد. در اين مورد ماده ۶۶۷ قانون مدني مقرر مي دارد: وكيل بايد در تصرفات و اقدامات خود مصلحت موكل را مراعات نمايد. بنابراين وكيل به مانند اميني دلسوز بايست مصلحت و غبطه موكل خود را در انجام وكالت رعايت نمايد.

 

عدم رعايت مصلحت موكل توسط وكيل 

در خصوص اثر عدم رعايت مصلحت موكل توسط وكيل حالت هاي ذيل قابل تصور است:

الف) در موردي كه وكيل به عمد مصلحت موكل را ناديده بگيرد: عمل او فضولي محسوب شده و غير نافذ است.

ب) در موردي كه بدون تقصير وكيل مصلحت موكل رعايت نشود: يعني وكيل تمام احتياط هاي لازم را انجام بدهد و در حدود متعارف عمل نمايد اما مصلحت موكل در انجام عمل حقوقي رعايت نگردد عمل وكيل نافذ است و ضامن خسارات وارده به موكل نيست زيرا او امين است و امين در صورت تقصير ضامن مي باشد

ج) در موردي كه وكيل با تقصير غير عمد خود مصلحت وكيل را رعايت ننمايد: بنابر نظر اقوي عمل وكيل نافذ است ولي او ضامن خسارات وارده به موكل است.

 

وكيل حقوقي | وكيل | موسسه حقوقي | اختيارات وكيل نسبت به موكل

 

 

در فرضي كه در وكالتنامه به وكيل اخطار داده شود كه هرگونه صلاح و مقتضي ميداند وكالت را انجام دهدو يا آورده شود مورد وكالت  را مي تواند  با هر قيمتي بفروشددر اين مورد نيز وكيل موظف به رعايت مصلحت موكل مي باشد بنابراين اگر الف به شخص ب وكالت د فروش خانه خود را با هر قيمتي بدهد ولي وكيل خانه را نصف قيمت حقيقي آن بفروشد به دليل عدم رعايت مصلحت و غبطه موكل بيع غيرنافذ است.

 

درصورتي كه سوالي در مورد اين مطلب داريد و يا نياز به وكيل حقوقي داريد با ما در تماس  باشيد.

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ ] [ ۰۶:۴۱:۴۸ ] [ علي ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

برترين مطالب از بهترين وب سايت ها
نويسندگان
لینک دوستان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 0
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب