كليه اطلاعات عمومي
اطلاعات مفيد و عمومي

نكات كاربردي مربوط به مهريه و وراثت در نكاح موقت

۱ – اشاره : در ازدواج موقت يا صيغه به اصطلاح مردم ، رعايت دو شرط ضروري است : يكي تعيين مدت و ديگري تعيين مهريه ، اگر در ازدواج موقت مهريه ذكر نشود ان عقد باطل است .

 

انواح نكاح

   نكاح در حقوق ايران بر دو قسم است : نكاح دائم و نكاح منقطع كه آن را متعه و نكاح موقت نيز مي گويند .

نكاح موقت در عمل كمتر مورد استفاده قرار مي گيرد و در طي زمان از اهميت آن در جامعه ما كاسته شده است نكاح موقت از ويژگي هاي مذهب تشيع است و در فقه عامه آنرا معتبر نمي شناسند . در كشور هاي غربي نيز از اين مقوله سخني به ميان نيامده است .

   متعه مانع فحشاء و فساد است . در اجتماعي كه متعه به رسميت شناخته نشده است چون ازدواج دائم هميشه ممكن نيست ، روابط آزاد بين مردم گسترش مي يابد و فحشاء و فساد توسعه پيدا مي كند . علاوه بر اين روابط آزاد زن و مرد در جامعه داراي هيچ گونه نظم و انضباطي نيست و تعهدي براي اشخاص ايجاد نمي كند اين روابط ناراحتي هاي روحي و جسمي بسياري به بار مي آورد اما عقد منقطع داراي نظم و قاعده است و تعهداتي براي طرفين ايجاد مي كند كه به مراتب بهتر از روابط آزاد است .

 

مزيت هاي عقد منقطع

از جمله مزيت هاي عقد منقطع سرنوشت بچه ايست كه گاها ممكن است حاصل اين عقد باشد . فرزند يا فرزندان ناشي از عقد موقت داراي تمام حقوق فرزندان مشروع هستند و پدر و مادر مكلفند در نگهداري و تربيت آنها بكوشند .

پرسش : آيا مهريه زوجه غير دائم همانند زوجه دايم عند المطالبه مي باشد ؟ براي مثال زني كه به مدت ۵ سال با ۵۰ سكه به عقد موقت مردي در مي آيد آيا مي تواند پس از جاري شدن عقد همه مهريه را از شوهر دريافت كند ؟

پاسخ : بله ، مي تواند و از اين حيث فرقي با نكاح ندارند .

 

 از مجموعه مقالات سجاد عروجي وكيل پايه يك دادگستري ، در صورت سوال در مورد اين مطلب و يا نياز به وكيل خانواده با موسسه حقوقي حامي دادگستر ساعد  در تماس باشيد.

 

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۸ مهر ۱۳۹۸ ] [ ۰۸:۰۴:۵۶ ] [ علي ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

برترين مطالب از بهترين وب سايت ها
نويسندگان
لینک دوستان
نظرسنجی
[#VoteTitle#]
[#VTITLE#]
     نتیجه

لینک های تبادلی
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 0
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب